אוכל, שתיה, קופרטו, סוסה...

ג'ילטריה בוונציה

מפלס הקופרטו: סוגיית "דמי עריכת שולחן" (Coperto) הינה סוגיה קיימת וכואבת במסעדות באיטליה. בייחוד, כשמדובר בשולחן לחמישה, מאחר והסכום מוכפל בחמש. במסעדות רבות התפריט מוצג לראווה בכניסה, בוויטרינה או על שולחנות מחוץ למסעדה ולכן, בטרם תשבו, מומלץ לבחון את התפריט ולחפש את האותיות הקטנות בנוגע לגובה הקופרטו. לאחר הפעם הראשונה שבה שילמנו קופרטו של 7.5 יורו ועל החשבון העמיסו 12% דמי שירות (שכר לימוד שלנו בערב הראשון), בדקנו תמיד מראש את גובה הקופרטו לפני שהתיישבנו. אם התפריט לא הוצג לראווה, ניגשנו בדיסקרטיות למלצר וביררנו מראש ובשקט את הסוגיה לפני שישבנו. יש מקומות רבים שלא גובים קופרטו או שהקופרטו נמוך (1 יורו לסועד) והם אף מדגישים זאת בתפריט. ממה שראינו בתפריטים, גובה הקופרטו נע בין 1- 3.5 יורו, בהתאם למיקום, סוג ומיצוב המסעדה. מיותר לציין שזה לא אומר כלום על איכות וטעם האוכל. במקום שבו שילמנו קופרטו, שעלה על 10%- 12% מגובה החשבון הכולל, לא השארנו טיפ נוסף. לעומת זאת, במקומות שבהם לא גבו קופרטו, תמיד השארנו טיפ של 10% עד 12%.

ספארי במסעדות: מומלץ לקרוא היטב את התפריטים ולשאול כאשר משהו נראה לא ברור או לא מוכר. אל תבהלו כשתראו בתפריט, לצד הלזניה או בשר הבקר, העוף והחזיר גם מנת בשר סוסים או ארנבות... דרך אגב, אכלנו שם צלעות טלה וסטייק בקר, שהיו מצוינים, אבל וידאנו היטב שאכן מה שנקבל זה מה שאנו רוצים לקבל...
דבר נוסף
, במידה ואתם מזמינים תוספות למנה העיקרית, קחו בחשבון שלהבדיל מאצלנו, שם התשלום על התוספות הוא בנפרד ואינו חלק מהמנה העיקרית. בתאבון!    

חיישן מסעדות: במהלך טיולינו השונים פיתחנו מעין חיישן או "כלל אצבע" להימנעות ממסעדות "מלכודות תיירים" ולאיתור מסעדות מקומיות טובות במחיר סביר. בכל עיר ובה אתר תיירותי ידוע (כיכר מוכרת, אמפיתאטרון גדול, תעלה ראשית, טיילת תיירותית, על קו המים, מבצר עתיק), אל תשבו במסעדות ובבתי הקפה שם, כי בדרך כלל המחיר יהיה יקר מאוד (משלמים על הנוף והמיקום) והאוכל יהיה בינוני. בדרך כלל, המקום יהיה מאוכלס בקבוצות תיירים רבות ללא סועדים מקומיים והקופרטו גבוה.
לעומת זאת
, לכו שניים שלושה רחובות פנימה/החוצה מהמוקד התיירותי ולפתע תגלו מסעדות קטנות ובהן סועדים מקומיים רבים, האווירה ביתית וחמימה והאיטלקית מתנגנת לה באוויר. בד"כ, לא יגבו שם קופרטו או שיהיה סמלי. אל תהססו וכנסו פנימה: ברוב המקרים, האוכל יהיה אחלה, המחיר טוב והאווירה נעימה. נקטנו בכלל זה בכל מקום במהלך הטיול, בצהריים ובערב (למעט בערב הראשון) ולא נרשמו נפילות ואכזבות. נהפוך הוא, נהנינו מאוד מהאוכל ומהאווירה שם!   

מחירי שתיה בחוץ: מחיר פחית/ כוס שתיה קלה (קולה, מיץ, ice tea, מים) נע בין 2 - 2.5 יורו לכוס במסעדות, פיצריות, גלידריות  ובתי קפה. מחיר כוס בירה נע סביב 3 עד 3.5 יורו. לעומת זאת, קנקן 0.5 ליטר של יין הבית (Vino Del Casa) עולה בד"כ 3 - 3.5 יורו. לכן, לחובבי היין יש הזדמנות טובה לשמור על שמחת חיים. במרבית המקרים, היין לא רע בכלל. 
מחיר כוס קפה אספרסו או קפוצ'ינו (והקפה באיטליה אכן אלוהי) נע בין 1.8 ל- 2.8 יורו, בהתאם למיקום ולסוג המקום.

מים: קנינו בסופרמרקטים שישיות בקבוקי 1.5 ליטר מים ודאגנו שיהיה לנו תמיד בקבוקים גדולים בזמינות, ברכב או בחדר. ההבדל במחיר דרמטי בהשוואה לקניית מים בחוץ: שישיית בקבוקי 1.5 ליטר מים או סודה עולה בין 1.5 ל- 2 יורו. בקבוקי המים והסודה דומים מאוד למעט הכיתוב על הבקבוק. אם אינכם מעוניינים להיתקע עם שישיית בקבוקי סודה (כן, כן, בסוף גמרנו אותם, למרות שלא היה קל...), שימו לב שעל הבקבוק כתוב Naturale או תשאלו מישהו מקומי בסופרמרקט...

אוכל: מדי פעם היינו עוצרים בסופרמרקטים בערים קטנות וקונים אוכל (באגטים, גבינות, נקניקים, דברי מאפה וכו'). ואז, היינו אוכלים בדרך או עוצרים לפיקניק מהיר. מחירי המזון והשתיה שם היו זולים והנקניקים והגבינות היו מאוד טעימים.

גלידות: כל הטיול אכלנו גלידות והמון. הגלידות אכן מצוינות וטעימות. הילדים פיתחו מדד השוואתי של מחיר כדורי גלידה (כשאוכלים המון גלידות ביום ומדובר במספר אנשים, זה יותר משמעותי): המחירים נעים בין 1.5-2 יורו לכדור ובין 2.5-3.5 יורו לשני כדורים. אכלנו גלידות בכל מקום ובינינו, האיכויות והטעמים די דומים. גם במקרה זה חל הכלל ש"על טעם ועל ריח, אין להתווכח", כך למשל, דווקא הגלידות בסירמיונה היו לטעמנו סבירות ולא יותר, למרות השם שיצא להן, ולעומת זאת, אהבנו מאוד את הגלידות שאכלנו במדרחוב מציני בוורונה, בוונציה ובריבה דל גרדה. איטליה היא גן עדן לחובבי גלידות. לעיתים, סיימנו גלידה אחת וכשראינו משהו מפתה בדוכן אחר, לא היססנו (אני מודה: עקרונות שמירת הגבולות ושמירת משקל הושארו במלפנסה ונאספו שוב לאחר החזרת  הרכב...). דרך אגב,  בינינו, בלי שהילדים שומעים: אין איום יעיל יותר מהמשפט "אם לא תפסיקו לריב מיד, אין גלידה בערב!", זה מה שהילדים אמרו לנו בכל פעם שרבנו וזה תמיד עבד....

 

מסעדת Antica Locanda Mincio בכפר בורגטו