נחתנו במלפנסה ביום רביעי בשעה 11 בבוקר, אספנו את המזוודות (לא לשכוח מטבע של 1 יורו לעגלה) ולקחנו את הרכב. לאחר שהילדים חנכו את מריבתם הראשונה על אדמת איטליה, במושב האחורי ברכב  השכור, שזו כמובן הפעולה הכי הגיונית ונכונה לביצוע בכל תחילת טיול משפחתי בחו"ל, ניתן היה לצאת לדרך. יעדנו היה ונציה. מהיכרותנו את ילדינו, ידענו ששלוש שעות הנסיעה עד למלון ליד ונציה תנוצלנה לשינה ואגירת כוחות למריבה הבאה, סליחה, לטיול בסמטאות ונציה אחרי הצהריים וכך אכן היה. הם ישנו את הדרך ממלפנסה עד לקווראטו ד'אלטינו, שם התמקמנו ללינה של שני הלילות הראשונים. לאחר התמקמות והתרעננות מהירה במלון, לקחנו מתחנת הרכבת הצמודה למלון את הרכבת ועשרים דקות מאוחר יותר "נחתנו" בתחנת הרכבת סנטה לוצ'יה בתוך ונציה.  

זהו, התחלנו את טיולנו בצפון איטליה...

 

ונציה: מה שמספרים עליה נכון. היא באמת כזאת...

 

שיטוט בסמטאות ובין התעלות: היינו בוונציה כיומיים ולא שבענו. נהנינו מכל רגע בוונציה ונותרנו רעבים. רצינו עוד מהעיר וכל מה שנאמר עליה נכון. קסם! לשמחתנו, גם הילדים מאוד נהנו לשוטט בה ואהבו אותה. סתם, לטייל כך שעות בניחותא בין הסמטאות והתעלות, לשתות קפה בכיכרות, להתעסק עם היונים בכיכר סאן מרקו, לצפות באמני המסכות בוונציה ובמנפחי הזכוכיות במוראנו בפעולה. יש ונציה של היום ויש ונציה של הלילה ומומלץ בחום להיות גם בבוקר וגם בלילה. כמות הקילומטראז' שעשינו ברגל הייתה מדהימה והדלק שלנו היה הג'ילטו. הגענו לונציה ביומנו הראשון באיטליה בשעות אחה"צ. העיר לא הייתה עמוסה בכלל בתיירים ופשוט טיילנו שעות ברגל, בסמטאות ובין התעלות, לחוש אותה. עברנו לנו בניחותא דרך גשר ריאלטו (ponte di Rialto) והילדים רצו להם גם אחרי היונים בכיכר סאן מרקו. ראינו מבחוץ את מגדלי הפעמונים והשעון, בזיליקת סאן מרקו וארמון הדוג'ים. ראינו את גשר האנחות ואת עשרות הגונדולות המשייטות להן, בעיקר בתעלות הקטנות הצדדיות. נכנסנו לחנויות של יוצרי מסכות לראותם בפעולה. ושוב, טיילנו ושוטטנו בסמטאות ונציה עד שעת לילה מאוחרת מאוד. עונג גדול!

כרטיס של 12 שעות לסירת אוטובוס (Vaporetto): למחרת, הגענו לונציה ברכבת מהמלון בסביבות השעה 11 בבוקר. מיד עם צאתנו מתחנת הרכבת סנטה לוצ'יה, שבחזיתה נמצאת התעלה הגדולה (Canal Grande) של ונציה, רכשנו לנו כרטיסים לסירות האוטובוס (Vaporetto) בקופות שעל שפת התעלה. מאחר וידענו שברצוננו לשוט גם לכיוון האיים מוראנו ובוראנו, רכשנו כרטיס ל- 12 שעות, שעולה 14 יורו (משתלם יותר כלכלית בהשוואה לרכישת כרטיס בודד במחיר 6.5 יורו לשייט). המחיר זהה לילד קטן ולמבוגר, כך ששילמנו 70 יורו לחמישה כרטיסים. לוקח מספר דקות להבין את מערכת הקווים של המעבורות,  איזה קו שט לאן ומתי. שאלו במודיעין ובקופות, זה חוסך זמן ועצבים. בכל מקרה, קו מס' 1 הוא קו מאסף שעוצר בכל תחנה ולכן, איטי מאוד ולא מומלץ כשממהרים (שטנו בו כאשר רצינו לנוח). להלן אתר עם מידע על מחירי קווי שיט: ACTV

האי מוראנו:  שטנו לאי מוראנו בקו ששמו DM וירדנו בתחנה שליד מוזיאון הזכוכית (MURANO MUSEO DX). השיט ארך כ- 25 דקות והיה חוויה נעימה. מטרת הביקור העיקרית באי היתה לצפות במנפחי זכוכיות ובתהליך יצור הזכוכית. כשהגענו לאי, שוטטנו קצת בין הסמטאות השקטות. יפה ושקט שם. קירות הבתים צבועים בצבעים עזים ומגוונים והמראה יפה. תכננו להיכנס למוזיאון הזכוכית, אך לאחר שהבנו כי במוזיאון יש רק מוצגי זכוכית מתקופות שונות ואין סדנאות יצור זכוכית, ויתרנו והחלטנו לחפש סדנאות כאלו שפתוחות לתיירים (כניסה למוזיאון: 5.5 יורו למבוגר, 3 יורו לילד מגיל 6). הבנות בקבלה של המוזיאון היפנו אותנו לשתי סדנאות כאלו. הקרובה שבהן נמצאת ממש ממול למוזיאון, בצידה השני של התעלה. צמוד לאחת מחנויות הזכוכית יש סדנא פתוחה לתיירים ושם ניתן לצפות בתהליך ניפוח וייצור הזכוכית. בהחלט מיצג מרשים ומרתק, הן למבוגרים והן לילדים. כאשר צופים בכל מוצרי הזכוכית הדקורטיביים והצבעוניים המוצגים למכירה ורואים כיצד הם נוצרים מול עינינו, אין ספק שזה מדהים. שווה להגיע ולצפות בזה. לאחר חצי שעה בסדנא, יצאנו והבנו שדי מיצינו את האי. מעבר לסדנאות הזכוכית ולשיטוט קל בסמטאות הסמוכות, אין יותר מדי מה לעשות שם. לאחר חשיבה מחודשת, החלטנו לוותר על שייט נוסף של כחצי שעה לאי בוראנו וחזרנו בגעגועים ובשמחה לסמטאות ונציה. הפעם, תכננו להיכנס לכל האתרים שערב לפני כן ראינו מבחוץ בכיכר סאן מרקו, ובעיקר לסייר בבזיליקת סאן מרקו ולתצפת על הנוף ממרומי מגדל הפעמונים . 

סדנת ניפוח זכוכית באי מוראנו שבוונציה

 

מגדל הפעמונים (Campanile di San Marco): הכניסה עלתה לנו 32 יורו והמחיר כלל רק תצפית עצמאית, ללא סיור מודרך או מוקלט. המעלית העלתה אותנו תוך שניות למרומי המגדל והנוף משם עוצר נשימה. כל ונציה על אייה הרבים פרושים מתחת. למרות שהיינו שם רק חצי שעה, העונג היה גדול. את התיקים יש להשאיר בקבלה, בקומת הכניסה.

בזיליקת סאן מרקו ((Basilica di San Marco: הכניסה אומנם חופשית וללא תשלום, אולם יש להקפיד על לבוש הולם ואסור להיכנס עם תיקים. כשהגענו, חצי שעה לפני הסגירה לא היה כלל תור. הבזיליקה מאוד מרשימה ביופייה החיצוני עם הפסלים והפסיפסים ובעיצוב הפנים שלה. הסיור עצמו די קצר (5 עד 10 דקות) אך איכותי מבחינת החוויה הוויזואלית מאחר והבזיליקה פשוט מדהימה מבפנים, כל חלל המבנה מלא בציורים, פסיפסים ועיטורים צבעוניים ויפים עם סצנות מהתנ"ך. עמודי השיש הפנימיים מרשימים מאוד. ויתרנו על סיור פנימי בארמון הדוג'ים והתיישבנו לנו לנוח בכיכר סאן מרקו. 

מתנות ומזכרות: מחירי דברי הזכוכית השונים (צלוחיות צבעוניות, סוכריות מזכוכית, תליונים) והמזכרות התיירותיות הקטנות, כמו גם מחירי מסכות, זולים יותר בונציה מאשר במוראנו. לכן, בערב האחרון, כחלק מהשיטוטים בסמטאות קנינו גם מזכרות ומתנות קטנות במספר חנויות באזור של קמפלו סאן פולו בונציה. החנויות נסגרות בערך בשעה שבע, שבע וחצי.        

מסעדה מומלצת בוונציה: פיצריה טובה,לא יקרה ומומלצת בוונציה היא Da Sandro. בין היתר, יש להם תפריט קבוע (Fixed Menu) במחיר של 17 יורו לכל סועד, הכולל גריסיני ולחמניות, מנה ראשונה (לזניה, פסטה בולונז, פיצה, מרק  וכדומה), מנה עיקרית (סטייק, שניצל, עוף וכדומה), תוספות (צ'יפס, אורז או סלט) ושתיה (התפריט כולל יין או שתיה קלה). המחיר בתפריט הקבוע כולל כבר קופרטו. דיל בהחלט משתלם: האוכל טעים מאוד, המנות גדולות, השירות ביתי וחייכני והאווירה חמימה. במידה ומזמינים מנות מהתפריט הרגיל ולא מהקבוע, דמי השולחן עומדים על 2 יורו. מקום בהחלט שפוי, טעים ומומלץ  מאוד בוונציה התיירותית. הגענו בעקבות המלצות באינטרנט וכשהיינו לפני כן בחנות מתנות באזור והתעניינו לגבי מיקום המסעדה, המוכרת בחנות אמרה שמדובר במסעדה טובה מאוד. ואכן, המקום מצוין והומה בעיקר בסועדים מקומיים רבים. כתובת: San Polo 1473, Campiello Dei Meloni , באזור Campo San Polo. טלפון: 0415234894. מכיוון גשר ריאלטו הולכים ישר ואז פונים שמאלה לרחוב Vecchia S. Giovanni. ממשיכים ללכת ובסוף יש כיכר ואלכסונית לו, סמטה שנקראת Celle di mezzo ומשם לקמפיליאנו דה מלוני. זה פחות מסובך מכפי שנראה ואם אתם מסתבכים, הכי פשוט לשאול מישהו מקומי שיכוון אתכם.

מסעדה לא מומלצת בוונציה: מסעדת  ALLA RIVETTA DA LINO הוכתרה על ידינו כ"נפילה" של הטיול מבחינת מסעדות. בערב הראשון של הטיול בוונציה התחיל לטפטף והילדים שיגרו אותות רעב. במבט ראשון נראתה מסעדה קטנה ומלאה וקיבלו אותנו בחביבות. רק כשישבנו, קלטנו שכל השולחנות היו מאוכלסים בקבוצות תיירים, שזה סימן שאינו מבשר בדרך כלל טובות ונצורות. הזמנו מספר מנות שטעמן היה בינוני ומטה. ההפתעה הגיעה עם החשבון, כשגילינו שבנוסף ל- 7.5 יורו עבור קופרטו, הם גבו גם 7 יורו דמי שירות. כלומר, מתוך 65.5 יורו, 14.5 יורו הלכו על דמי שולחן ושירות. פטנט רשום שלהם. מילא הכסף, לפחות שהאוכל יהיה שווה, אבל גם מהאוכל לא ממש נהנינו. בקיצור, חוויה לא מוצלחת ויקרה.  

גלידריה מומלצת בוונציה: בגלידריית MAJER ברחוב S. Polo 2307 (טלפון: 041722873) יש גלידות מצוינות במבחר טעמים ובמחירים זולים יחסית לוונציה (כדור - 1.5 יורו, שני כדורים - 2.5 יורו, כוס אספרסו - 1.8 יורו). השירות היה ידידותי להפליא וסבלני מאוד, בייחוד לילדים שאוהבים לנסות טעימה או שתיים לפני הזמנתם (יש גלידריות שלא מאפשרות טעימות בכלל). גלידריה מעוצבת שבחלקה הפנימי מוכרים יינות איכותיים, השוכבים שם במקררי יין או ניצבים במארזים על מעמדים יפים.

בשורה התחתונה, ביקור בוונציה הינו "חובה" נעימה במהלך טיול בצפון איטליה וגם אנחנו וגם הילדים מאוד אהבנו ונהנינו מוונציה. מומלץ להקדיש לוונציה ולאייה לפחות יום וחצי עד יומיים מלאים וכדאי לשהות בה גם במשך היום וגם בשעות הערב והלילה, כאשר החשיכה נופלת והאורות דולקים ומשתקפים במים והכל כל כך יפה, רגוע ורומנטי... גם לילדים... קסם אמיתי! אם ניתן, כדאי ללון לילה אחד או שניים סמוך לעיר וכך התנועה אליה וממנה תהיה יותר נוחה ומהירה עבורכם.

פירוט נוסף
ועדכני בנוגע למסלולים ואתרים בוונציה, חניונים וכן רכבות לוונציה ניתן למצוא באתר TOUReply  
למידע על זמינות ומחירי מקומות לינה בוונציה (Accommodation in Venice) מאתר Booking.com, נא ללחוץ כאן
למידע על זמינות ומחירי מקומות לינה בוונציה (Accommodation in Venezia) מאתר Venere.com, נא ללחוץ כאן
למידע על זמינות ומחירי מקומות לינה בוונציה (Accommodations in Venice) מאתר Hotels.com, נא ללחוץ כאן
למידע על זמינות ומחירי מקומות לינה באיטליה (Accommodation in Italy) מאתר Booking.com, נא ללחוץ כאן
למידע על זמינות ומחירי מקומות לינה באיטליה (Accommodation in Italy) מאתר Venere.com, נא ללחוץ כאן

 

ונציה ממרומי מגדל הפעמונים