אמסטרדם עם ילדים

לדעתי, או יותר נכון לומר לדעתנו, "חובה" (מהנה) להקדיש לאמסטרדם לפחות יומיים וללון בעיר ולא להגיע אך ורק ליום ביקור אחד לחוץ מבחוץ, שבדרך כלל כולל את מוזיאון טוסו, בית אנה פרנק, שיט תעלות, כיכר דאם ובסוף יורקים דם מהניסיון להספיק הכל בכמה שעות ולא נהנים ובטח שלא רואים הרבה מאמסטרדם, האמת שגם לא קצת מאמסטרדם. לטעמי, חבל על היום וחבל על הזמן וזה אכן מתבטא לעיתים בתגובות מנוגדות של אנשים לביקורם באמסטרדם: מי שביקר באמסטרדם יומיים לפחות בדרך כלל נהנה מאוד וטעם קצת ממנה. לעומת זאת, מי שביקר באמסטרדם יום אחד בלבד בדרך כלל לא נהנה יותר מדי והוא רק חושב שטעם ממנה קצת...
לפיכך, אני בדעה כי כדאי להקדיש לאמסטרדם לפחות יומיים מלאים, בהתאם לאורך השהות בהולנד. במצטבר, יצא לנו לבקר באמסטרדם למעלה מעשרה ימים במהלך ארבעת טיולינו בהולנד (בכל טיול שהינו בעיר שניים או שלושה לילות) ועדיין, יש כמובן לא מעט אתרים ולא מעט מקומות שבהם טרם ביקרנו...

להלן מספר קטן של
טיפים, רעיונות והמלצות לגבי מה לעשות והיכן לטייל עם ילדים באמסטרדם (Amsterdam with Kids), כולל התייחסות למקומות, אתרים, אטרקציות ופעילויות באמסטרדם. זה מיועד לביקור של יומיים-שלושה ואף יותר מכך ואני  מקווה שרשימה זו תסייע במציאת רעיונות למי שמעוניין לבקר באמסטרדם עם הילדים.  מבחינת גילאים, הילדים שלנו אהבו ומצאו מה לעשות באמסטרדם בכל גיל, החל מגיל 4 וצפונה... אצלנו, בלה הגננת המיתולוגית של ילדינו תמיד מלמדת את הילדים בגן חובה על ואן גוך ומראה לילדים את ציוריו ומספרת עליו (3 הגדולים בוגרי אותו גן והעברנו מסר חד משמעי לגננת שתשכח מיציאה לגמלאות עד שעפרי לא מסיימת גם היא אצלה...) ולכן, כמה לא מפתיע, גם בגיל 4 ו-5 הילדים התלהבו מהביקור במוזיאון ואן-גוך ואגב, שאריות של אחד הפאזלים מהמוזיאון מסתובבות כבר כעשור בביתנו ומחפשות להשלים את עצמן עם עצמן, לבדן...
חשוב לציין שאני מתייחס כמובן אך ורק למקומות שהיינו בהם בפועל, ולכן, אני לא מזכיר למשל את מוזיאון המדע נמו, שבו טרם ביקרנו ואנו משאירים אותו לפעם הבאה (ובהחלט תהיה פעם באה...). סדר הופעת האתרים מקרי, אך אני יכול לציין שיש מקומות שבהם היינו פעמיים, כך שאישית ומשפחתית, יותר אהבנו או התחברנו אליהם, אנחנו ו/או הילדים: 

שיטוט
בשכונת יורדאן המקסימה והאופנתית. יופי של שכונה עם המון חנויות חמודות (גם בגדים וגם צעצועים)  וסמטאות כייפיות ובתי קפה. ניתן לשלב גם ביקור בבית אנה פרנק (לטעמי, אך ורק בשל הסיבה הערכית-היסטורית יהודית כמובן ורק מגיל מסוים של הילדים) הסמוך. בכל טיול אנו מקדישים מספר שעות ליורדאן.

ביקור
באזור המוזיאונים (רייקסמיוזיאום או מוזיאון ואן גוך המקסים): היינו בשניהם, כאשר במוזיאון ואן גוך היינו פעמיים  והילדים מאוד אהבו וגם אנחנו. לדעתי, הילדים מתחברים יותר למוזיאון ואן גוך. אם יש מספיק ימים באמסטרדם, כדאי את שניהם, אם יש רק זמן מוגבל ועם ילדים, הייתי הולך על רק מוזיאון ואן גוך... מוזיאון ואן גוך פתוח מדי יום בין השעות 10:00 ועד 18:00, כאשר בימי שישי המוזיאון פתוח עד 22:00 בלילה (סגור רק בראשון בינואר). אגב, מאחר ויצא לנו גם לבקר במוזיאון קרולר-מולר במוזיאון הפתוח בארנהם וגם שם יש (או לפחות היו) יצירות של ואן גוך, עדיין זה לא משתווה למוזיאון ואן גוך באמסטרדם. לא לוותר עליו! עקרונית, ניתן לשלב ביקור באחד או בשניים מהמוזיאונים באותו יום, בהתאם לקצב שלכם ולהעדפותיכם, ובנוסף לביקור בהם ניתן ואף כדאי לשלב באותו יום או יומיים גם ביקור בפארק וונדל פארק הקרוב והפסטורלי ו/או ב"חוויית היינקן" (Heineken Experience) המהנה והכייפית. אם לרשותכם יומיים, כדאי אולי לפצל את הביקור במוזיאון ואן גוך וברייקסמיוזיאום ולפרוס אותו על יומיים מאחר שביקור רצוף בשניהם עלול להתיש אתכם ולבטח את הילדים ואז תהנו הרבה פחות במוזיאון השני בו תבקרו ותהיו חסרי סבלנות ועייפים. לכן, כדאי אולי לפצל ולשלב ביקור באחד משני המוזיאונים יחד עם ביקור ב"מוזיאון" היינקן, כפי שיפורט להלן....במתחם מוזיאומפליין נמצאים שלושה מוזיאוני אמנות חשובים, ידועים ובעיקר, מעניינים ועם אוספים יפים. המוזיאונים סמוכים זה לזה אך לא מומלץ לבקר בשלושתם באותו יום אלא לפצל את הביקור בהם לשני ימי טיול במידה ובכוונתכם לבקר בשלושתם, אחרת תיפגע חוויית הביקור וההנאה מהצפייה ביצירות האמנות הרבות שבהם. רייקסמיוזיאום מצריך יותר זמן ביקור משני האחרים.. שלושת המוזיאונים הינם: רייקסמיוזיאום (Rijksmuseum) הנחשב לאחד המוזיאונים הבולטים בעולם ומציג אוספים של ציורים ויצירות אמנות אחרות של יוצרים מהמפורסמים והחשובים בעולם, מוזיאון ואן גוך (Van Gogh Museum) נמצא במרחק של מספר דקות הליכה מהרייקסמיוזיאום וכמו שניתן להבין משמו, הוא מציג רבות מיצירותיו הידועות, יפות והחשובות ביותר של וינסנט ואן גאך. המוזיאון השלישי הינו מוזיאון סטדלייק העירוני (The Stedelijk Museum) המציג בעיקר תערוכות, מיצגים ואוספים מתחלפים של אמנות מודרנית ועכשווית. שלושת המוזיאונים מוערכים ונחשבים למפורסמים ואיכותיים ומרתקים אך אם תרצו לבחור רק בשניים מהם, המלצתנו היא להתמקד במוזיאון ואן גוך וברייקסמיוזיאום. למידע נוסף בנוגע למוזיאון רייקסמיוזיאום (Rijksmuseum Amsterdam), נא ללחוץ כאן. למידע נוסף על מוזיאון ואן גוך (Amsterdam Van Gogh Museum), נא ללחוץ כאן. למידע נוסף בנוגע לסטדלייק מוזיאום (The Stedelijk Museum), נא ללחוץ כאן.  

ביקור במוזיאון "אחר", חווית היינקן, מבשלת היינקן
.  כיף אמיתי שם. בשני הביקורים שלנו שם מאוד נהנינו ואהבנו ולא רק בגלל הבירות J... לא שזה מזיק חלילה. לדעתי, הביקור בחוויית הייניקן מהנה ומומלץ מאוד והילדים גם נהנים מההתרחשויות וההפעלות והמיצגים שם. בהחלט חווייתי. אגב, מבשלת הייניקן נמצאת 5-7 דקות הליכה מאזור המוזיאונים מוזיאומפליין (רייקסמוזיאום ומוזיאון ואן גוך) וגם מוונדל פארק, שנמצא לא רחוק מאחורי אזור המוזיאונים. גם כיכר ליידספליין לא רחוקה מדי.. . בניין חוויית היינקן (Heineken Experience) ממוקם במקום בו שכנה בעבר מבשלת הייניקן (former Heineken brewery) ההיסטורית ובעבר אף כונה מוזיאון היינקן (Museum Heineken) אך נקרא כיום בשם שיותר מתאים לאופי הביקור החווייתי, הכייפי והמהנה שם. חוויית היינקן פתוחה מדי יום  בין השעות 11:00 בבוקר עד 19:00 בערב, אולם מכירת כרטיסים אחרונה הינה בשעה 17:30. מומלץ להקדיש לסיור במקום כשעה וחצי עד שעתיים לערך, כולל הפסקות השתייה, והמקום מספק מגוון חוויות שכולן קשורות למבשלת היינקן ולהיסטוריה שלה. אני בטוח שגם מי שאיננו חובב בירה ייהנה מהביקור במקום. חוויית היינקן סגורה בתאריכים הבאים: 1 בינואר, 30 באפריל (יום הולדתה של מלכת הולנד), 25 ו- 26 בדצמבר. למידע נוסף על חוויית היינקן, נא ללחוץ כאןמבשלת היינקן נמצאת במרחק של 5 עד 7 דקות הליכה מאזור מוזיאומפליין (רייקסמוזיאום ומוזיאון ואן גוך) וגם מוונדל פארק, הממוקם לא רחוק מאחורי המוזיאונים, כך שניתן לשלב ביקור בו לאחר ביקור באחד ממוזיאוני האמנות שצוינו לעיל. גם כיכר ליידספליין לא רחוקה מדי. בקיצור, אפשר להקדיש יום שלם לאזור הזה ולשלב ביקור בחוויית היינקן יחד עם ביקור במוזיאון ואך גוך, פסק זמן פסטורלי בוונדל פארק וקינוח בערב בכיכר ליידספליין. הייתי מתחיל בהיינקן, עובר לוואן-גוך, חותך לוונדל פארק ומסיים בליידספליין.. אחלה יום של Fun וגם כיף מתובל באמנות, תרבות וירוק בלב אמסטרדם ואם הילדים בטווח הגילאים.

ביקור בכיכר ליידספליין (
Leidseplein) וצפייה במופעי הרחוב שם וכן ביקור בוונדל פארק (Vondelpark) הירוק והיפה.  כיכר ליידספליין היא כיכר הומה ותוססת שסביבה עשרות בתי קפה, מסעדות ופאבים עם אינספור שולחנות לישיבה בחוץ וצפייה בכיכר. בדרך כלל יש מופעי רחוב חינמיים רבים, בין אם מדובר בלהקות, נגנים, ליצנים או ג'אגלרים וכדומה. נעים לבקר שם, בעיקר בשעות אחה"צ המאוחרות, לשבת בבית קפה או מסעדה בשולחן חיצוני המשקיף על הנעשה בכיכר, ליהנות מבירה טובה או מקפה, לנוח ולצפות במתרחש בכיכר. וונדל פארק נמצא כ- 800 מטרים בלבד דרומית מערבית לאזור ליידספליין ומדובר בהליכה נעימה של 10 עד 15 דקות לכל היותר. כדאי לבקר בוונדל פארק הירוק והיפה עם הצמחיה היפה והדשא ובריכות המים הקטנות והשבילים הנעימים להליכה או לרכיבה על אופניים. כפי שצוין לעיל, בשל הקרבה של ליידספליין ושל וונדל פארק למתחם המוזיאונים, כדאי לשלב בין המקומות על מנת ליצור גיוון בימי הטיול. מה שאנחנו אוהבים בכיכר ליידספליין זה את העובדה שמחד, היא מלאת אקשן והתרחשויות ומאידך, נעימה ורגועה (זה הקסם של אמסטרדם, השילובים האלה). לדעתי, לא לוותר על ביקור בכיכר הזו. סתם לצפות במופעי רחוב או לשבת בבית קפה/מסעדה שמשקיפים על הנעשה בכיכר. בכל טיול אנו מגיעים לשם ונהנים לעיתים סתם מצפייה בעמידה במופע זה או אחר, לפעמים יושבים על בירה טובה וקרה (כלומר, הילדים יושבים על היינקן ואמסטל, אלה ואני סתם שותים סודה או שוקו J...). עדיף להגיע בשעות אחה"צ והערב ולא בבוקר או בשעות הצהריים. בין אם מופע מוסיקלי או מופע ג'אגלינג, בין אם מופע של מישהו כשרוני או מישהו שחושב שהוא כשרוני, תמיד משעשע...

ביקור
במוזיאון הטרופי היפה והמרתק. המוזיאון הטרופי נמצא באזור שונה בהשוואה למוזיאומפליין (אזור המוזיאונים) אבל שווה לבקר זו, כי הוא מוזיאון אחר, יותר גלובלי, מרתק, מציג אזורים אקלימיים שנים, תרבויות אתניות שונות, סגנונות אמנות, לבוש, בניה וכדומה.. בהחלט שווה ביקור. המוזיאון הטרופי (Tropical Museum Amsterdam) מאוד מהנה ומעניין ולמרות שבדרך כלל הוא מקוטלג יותר בהקשר של "טיול עם ילדים", ניתן בהחלט ליהנות ממנו גם כמבוגרים. למידע נוסף בנוגע למוזיאון הטרופי (Tropenmuseum), נא ללחוץ כאן.

שיט תעלות
חביב של שעה מקסימום. בלי כל הקטע של ארוחות צהריים/ערב על הספינה...  כדאי להצטרף לשייט בתעלות אמסטרדם ולצפות ברבעיה ואתריה, כפי שהם נראים מהתעלות. עשינו זאת פעמיים עם הילדים וזה נחמד מאוד, אך מומלץ לקחת שייט תעלות של שעה לכל היותר ולוותר על סוגי שייט המשלבים ארוחות צהריים או ערב על סיפון הספינה. מעבר לשייט של שעה, הילדים כבר "ייגנבו" ויאבדו עניין.. זה קורה לפעמים גם אחרי חצי שעה J).... בכל מקרה, כדאי לשוט בין התעלות וכמובן שעדיף בשעות האור.

סיור
במדרחובים המסוגננים והממוסחרים של רוקין או קאלברסטאט. במידה ויש מזג אוויר יפה ונטול גשם וניתן ליהנות מטיולים רגליים נעימים ואיטיים, כדאי לסייר במדרחובים המסוגננים והממוסחרים של רוקין (Rokin) או  קאלברסטראט.(Kalverstraat) עם שפע החנויות ולהמשיך איתם מכיוון כיכר דאם דרומה לכיוון Muntplein ומשם לפנות מערבה ולהמשיך ולבקר בשוק הפרחים בלומנמארקט, הנמצא לאורך תעלת הסיגנל ליד קונינגספליין. גם רוקין וגם קלאלברסטראט מתחברים בחלקם הצפוני לכיכר דאם ובחלקם הדרומי למאנטפליין. אם אתם שם באזור, לא לוותר על גלידה באחד הסניפים באמסטרדם של רשת הגלידות Australian Home Made המדהימה והטעימה. איזה גלידות מדהימות. אין ביקור בעיר שאנו לא מבקרים אצלם.

שיטוט
בשוק הפרחים בלומנמארקט (Bloemenmarkt), הנמצא לאורך תעלת הסיגנל ליד קונינגספליין (Koningsplein). חשוב לציין כי שוק הפרחים בלומנמרקט ממוקם אומנם ליד תעלה וחלק מדוכניו ממוקמים על סירות קבועות וצמודות לדופן התעלה, אך לא מדובר בשוק צף, כדוגמת אלו המוכרים מתאילנד לדוגמא. כאמור, ניתן לשלב עם ביקור ברחוב ROKIN המקסים או במדרחוב קאלברסטאט המסוגנן, אך ניתן כמובן גם לבקר בשוק הפרחים ללא קשר אליהם. שוק הפרחים נמצא כקילומטר בערך מדרום לכיכר דאם ול"נויה-קירק" (New Church) ומדובר בהליכה נעימה של כרבע שעה לערך ברחוב קאלברסטראט.  

אזור כיכר דאם (
Dam Square): הגם שכיכר דאם די המונית ופחות מומלצת לביקור לדעתי, הרי שלא ניתן להתעלם מהיותה "סמל" אמסטרדמי ונקודת התאפסות נוחה ליציאה לאתרים ומדרחובים סמוכים (וגם מקום כינוס להפגנות שונות). בסופו של דבר, מדובר באזור מסחרי, הומה וזול באופיו כיום ויש כיכרות ורחבות אחרות מהנות ונעימות הרבה יותר מכיכר דאם, כגון ליידספליין, רמברנדטספליין או ספאו (Spui) הלא רחוקה יחסית. סביר להניח שאחרי מספר דקות של ביקור בכיכר דאם וצפייה באנדרטה הלאומית (National Monument) שנבנתה באמצע שנות השישים של המאה העשרים לזכר הקורבנות ההולנדים של מלחמת העולם השנייה, תרגישו שמיציתם אותה ותרצו להמשיך הלאה. יחד עם זאת, בכיכר דאם וברחובות הסמוכים לכיכר יש לא מעט אתרים חשובים ויפים שלא כדאי להחמיצם ולכן, ההערה לעיל מתייחסת יותר לכיכר ופחות לאתרים ולמבנים שבקרבתה. כך לדוגמא, מומלץ לבקר בארמון המלכותי, הקונינקלייק פאלייס (Koninklijk Paleis, Royal Palace) אשר נמצא בצד המערבי של הדאם, או בכנסייה החדשה, הניוויה-קרק (New Church, Nieuwe Kerk) הסמוכה לארמון גם ממערב לכיכר. למידע נוסף על ארמון המלוכה (Koninklijk Paleis) בכיכר דאם שבאמסטרדם, נא ללחוץ כאן. כדאי מאוד לבקר גם בחצר הבחיינוף המקסימה וליהנות מאחד מבתי הקפה בכיכר הספאו (Spui) אשר נמצאת בצד הדרומי של הבחיינהוף. במידה ויוותר לכם זמן, ניתן גם לבקר במוזיאון להיסטוריית אמסטרדם. מוזיאון זה, כמו גם כיכר ספאו, נמצאים קצת דרומית לכיכר דאם כשיוצאים למדרחוב רוקין. אישית, זוגית ומשפחתית, לא ביקרנו אף פעם במוזיאון השעווה מאדאם טוסו (Madame Tussauds) הממוקם בחלק הדרומי של כיכר דאם, ברחוב קאלוורסטראט, כי זה פשוט לא משך אותנו ולא עניין אותנו יתר על המידה. אני מניח שמטיילים שהם חובבי ז'אנר מוזיאוני שעווה, לבטח הם לא יוותרו על הביקור שם, למרות עלות הכניסה הלא זולה (אגב, יש חבילות למשפחות. כך לדוגמא, משפחה עם שני ילדים תשלם 62.5 יורו ואילו זוג הורים פלוס 3 ילדים ישלמו 70.5 אירו). למידע נוסף על מוזיאון השעווה מאדאם טוסו (Madame Tussauds Amsterdam), נא ללחוץ כאן.
בשורה התחתונה, אני לא חסיד של כיכר דאם. נהפוך הוא: לטעמי אין מה לעשות יותר מדי בכיכר דאם ולאחר מספר דקות שם כל מה שבא לך זה להמשיך הלאה ובלילה בכלל לא נעים להסתובב שם. אזור זול, מסחרי, רועש והמוני מדי בערבים ובלילות, אבל שוב, מה שכתבתי מתייחס לכיכר דאם עצמה וכמובן לא לביקורים המומלצים למשל בארמון המלכותי (קונינקלייק פאלייס) או  בנויה-קרק (הכנסיה החדשה) וכדומה.

בית אנה פרנק
: בבית אנה פרנק (Anne Frank House) ביקרנו פעם אחת בלבד. אני מניח שבביקור הבא באמסטרדם נבקר שוב בבית אנה פרנק. הביקור שם חשוב בעיניי בעיקר בשל המשמעות הערכית, ההיסטורית יהודית והאישית שלו ובשל ההמחשה "בעיניים" של מה שלומדים בבתי הספר כחלק מלימודי השואה (יומנה של אנה פרנק) וההיסטוריה היהודית. לכן, בפרספקטיבה לאחור, אין טעם להגיע למקום עם ילדים קטנים מדי, בגיל הגן. יש כאן כמובן גם סיפור אישי נוגע ללב, ברמה האוניברסלית, מעבר לזווית היהודית ולכן, מבקרים בו תיירים מכל העולם. אני חושב שרק ילדים בגילאי בית ספר ומעלה יחוו באמת את הביקור וגם ביניהם, לא כולם יצליחו כמובן להכיל את החוויה הרגשית והערכית של הביקור בבית אנה פרנק כי יש המון פרמטרים שמשפיעים. בכל מקרה, ברמה האישית, לדעתי הביקור בבית רלוונטי יותר מגילאי 6 או 7 ומעלה ואפילו רק מגילאי 9-10 ובטח לא בגילאי 4 או 5 לדוגמא, אבל זה אינדיבידואלי ואין "כללי ברזל" בעניין, רק תחושות ואינסטינקטים הוריים בעניין, האם יעניין ויתאים לילדם או לא. הערה לגבי שעת הביקור (זו איננה המלצה אלא הערה למחשבה): היינו שם בבוקר וכשהגענו, לא היה כמעט תור בכניסה. ניתן גם להזמין מראש כרטיסי כניסה לשעה ספציפית דרך האינטרנט ואז הכניסה היא מתור מיוחד אחר למזמינים מהאינטרנט. יצא לי להיתקל במספר המלצות בפורומי טיולים שונים להגיע בשעות אחה"צ כי אז פחות עמוס, ומאידך, יצא לי להיתקל בתגובות מטיילים שביקרו אחה"צ והיה עמוס מאוד והם המליצו להזמין כרטיסים מראש דרך האינטרנט. אולי בשל העובדה שכולם קראו את אותן המלצות להגיע אחה"צ, כולם מגיעים אחה"צ ולכן, יש שם תמיד תור אחה"צ. אנו היינו מזמן, יש לציין, אבל כשהיינו בשעות הבוקר לא היה כמעט תור. זה כמו הדיווחים בגלגל"צ: אם יש דיווח על פקק בכביש מסוים והמלצה לנסוע בדרכים חליפיות, ברור לכל כי הדיווח ימשיך לרוץ במבזקי התנועה ואז כל הכבישים המקבילים הופכים לעמוסים ואילו הכביש שהיה פקוק בזמנו, כרגע הוא הכי פנוי והכי מהיר J))... לאתר הבית של בית אנה פרנק, נא ללחוץ כאן. יש להם שם גם עמוד המציע עצות לגבי ביקור עם ילדים בבית אנה פרנק, כפי שניתן לראות כאן. אגב, לעמוד העוסק ברכישת כרטיסים און-ליין, נא ללחוץ כאן. יש לקחת בחשבון כי רכישת כרטיסי כניסה באינטרנט למוזיאון אנה פרנק (Anne Frank Huis) הינה עבור תאריך ושעה מוגדרים מראש. בעת הזמנת הכרטיס יש לבחור יום/תאריך ושעה בה ברצונכם לבקר בבית ועליכם להגיע במועד ובשעה הנקובים בכרטיס, אחרת תוקפם יפוג. כלומר, לצד היתרון, יש גם חסרון מסוים. עדיין, יש יתרון כנראה בהזמנה מראש למי שאוהב זאת ורוצה לחסוך את העמידה בתור. בית אנה פרנק נמצא ברחוב Prinsengracht 263-267 והכניסה בתשלום הינה מגיל 10 ומעלה. ילדים עד גיל 9 לא משלמים בכניסה, ילדים ונערים בגילאי 10 עד 17 משלמים 4.5 אירו ואילו מבוגרים משלמים 9 אירו לכרטיס.     

סתם
" שיטוט בין התעלות, הכיכרות והרחובות.  שיטוט רגלי באזור "מעגל התעלות" היפה, המתוחם בין תעלות ההרנחראכט, קייזרחראכט ופרינסנחראכט (בכפוף לתנאי מזג האוויר).

מבחינת שווקים, הרי שהשוק המפורסם של אמסטרדם נקרא שוק אלברט קאופ (אלברט קאופסטראט) והוא שוק חביב וססגוני, הממוקם באזור הנקרא אאוד זאוד (הדרום הישן). מדובר ברחוב שוק וקניות רחב והומה עם דוכנים וביתנים משני צדדיו וכמובן שגם בסמטאות הצמודות היוצאות ממנו. לצד הדוכנים הרבים יש שם גם לא מעט מסעדות אוריינטליות קטנות שונות, סורינאמיות, אינדונזיות, סיניות וכדומה. בפרספקטיבה לאחור, אני חושב שמדובר אומנם בשוק חביב
וססגוני אך כנראה שהיו לנו ציפיות מוגזמות מדי ולא "נפלנו" מהכסא, סליחה מהבסטה.. בקיצור, היינו שם באחד משני טיולינו הראשונים בהולנד ומאז טרם שבנו לשם אם כי עד היום, למעלה מעשר שנים אחרי ואנו עדיין זוכרים לטובה את המסעדה הסורינאמית הקטנה ברחוק השוק מאחורי הבסטות. כנראה שחויות טעימות לא נשכחות בקלות J)....  באזור שוק אלברט קאופ נמצא צרפתי פארק

בנוסף לשוק הפרחים ולשוק אלברט קאופ יש באמסטרדם גם לא מעט שווקים קטנים וממוקדים יותר אך הם מתרחשים בימים ספציפיים במהלך השבוע ולא במשך כל ימי השבוע. כך לדוגמא, יש שווקי פשפשים וסדקיות שנעים להסתובב בהם בווטרלופליין ובשכנות יורדאן. למיטב ידיעתי וזכרוני, הרי שבימי רביעי ושבת, בין השעות 10:00-16:00, מתקיים בעיר שוק
Postzegelmarkt - שוק בולים ומטבעות (Post stamps & coins market) וכדומה.   

תמיד נעים לבקר
בקניון מגנה פלאזה. במידה ויורד גשם או סתם רוצים מקום סגור אפשר לבקר במרכזי קניות מקורים ויפים כדוגמת קניון מגנה פלאזה המסוגנן. ביקרנו בו פעמיים, פעם ביום שמשי ופעם ביום גשום... לא קניון ענק או מרכז קניון גדול מדי, סתם קטן ומסוגנן וחמוד.

בערב לצפות בגשר
המאחרה-ברוך המואר והיפה. במידה ותטיילו באחד הערבים באזור רמברנדפליין וגשר אמסטל, הרי שבשעות החשיכה יש זווית צילום נהדרת מגשר אמסטל לכיוון גשר מאחרה-ברוך (Magere Brug), הנקרא גם "הגשר הרזה" (Skinny Bridge) שמאוד יפה לראותו ולצלמו מואר בלילה.

משהו קר ומתוק לסיום: מומלץ בחום שלא לוותר על גלידה קרה וטעימה באחד מארבעת הסניפים
באמסטרדם של רשת הגלידות Australian Home Made המדהימה. איזה גלידות מדהימות!! אין ביקור באמסטרדם שאנו לא מבקרים אצלם ואפילו יותר מפעם אחת בכל ביקור בעיר (מאחר ואנו תמיד מקדישים לאמסטרדם יומיים לפחות בכל ביקור, זה לא קשה במיוחד...). אני כבר לא זוכר מתי היתה הפעם הראשונה שלנו אצלם, האם בשנת 1999 או 2001, אבל מאז הפעם הראשונה היינו כבר כמה וכמה פעמים לאורך העשור פלוס והרמה הטובה והטעימה תמיד נשמרת. למיטב זכרוני יש להם ארבעה סניפים באמסטרדם, באזור Spui, Singel, Leidsestraat ובעוד מקום בעיר. לנו יצא לאכול גלידות בשני סניפים של "הגלידה האוסטרלית תוצרת בית", בסניף סינגל ובסניף של ליידסטראט. טעים ונעים J)).

ביקרנו באמסטרדם 4 פעמים ואם נסתכל על החלק המלא של כוס ההיינקן, הרי שראינו לא מעט מהאתרים והיעדים המעניינים של העיר וטיילנו לא מעט בכיכרות, שכונות, תעלות ואזורים יפים ומעניינים, אולם אם מסתכלים על כוס הבירה בחלקה הריק, אז כמובן, שלטעמנו, ראינו רק קצת מהעיר ויש לנו עוד הרבה מה לראות, לבלות ולעשות בה
J))).. הנה, סתם לדוגמא, במקומות הבאים טרם היינו, השארנו משהו גם לפעמים הבאות שלנו באמסטרדם.. אני מניח שהשיקול אם לבקר בהם או לא תלוי גם בתחומי התעניינות ספציפיים של כל מטייל וכל משפחה, לדוגמא גן החיות ארטיס או ביקור במוזיאון אייקס אמסטרדם ובאצטדיון הארנה המפורסם שלהם, או המוזיאון הימי של הולנד וכמובן מוזיאון המדע נמו. בכל מקרה, בביקור ראשון של יום או יומיים באמסטרדם, אני חושב שיש די והותר מקומות לביקור לפני גן החיות ארטיס לדוגמא. 
בשורה התחתונה, ניתן לבלות ללא כל קושי ועם הנאה רבה מספר ימים באמסטרדם לבד ו/או עם ילדים ולבקר באתריה השונים. במידה ומזג האוויר יאפשר זאת, הרי שלדעתי הדרך המהנה ביותר לחוות ולהרגיש את אמסטרדם היא דרך הרגליים, בטיולים רגליים ושיטוטים בין הרחובות, הכיכרות, הסמטאות והתעלות. מאחר ומדובר במרכז עיר לא גדול ובעיר שהיא די שטוחה מבחינה טופוגרפית, הטיולים הרגליים אינם קשים וכאשר מתעייפים, אין כל קושי לקחת טראם לנקודה הבאה.  

לעמוד העוסק במסעדות ובתי קפה באמסטרדם, נא ללחוץ כאן, או כאן:
http://www.maromtrips.com/netherlands/dinewine/he

לעמוד העוסק בלינה באמסטרדם, נא ללחוץ כאן, או כאן:
http://www.maromtrips.com/netherlands/accomamsterdam/he

רק בשמחות!
אורן