אלפמה - Alfama

 

 תצפית על אלפמה ממירדורו סנטה לוצ'יה

מה עושים ומה רואים: רובע אלפמה (Alfama) העתיק, הצפוף, הססגוני והתלול נחשב לאחד מסמליה של ליסבון. רובע אלפמה, הבנוי על גבעה גבוהה, הוא למעשה הרובע היחיד בליסבון שנשאר עוד מימי הביניים ושרד את רעידת הקשה בשנת 1755. האתר העיקרי ברובע אלפמה, על ראש הגבעה, הוא מבצר גורג' הקדוש, קסטלו דה סאו ג'ורג' (Castelo de Sao Jorge, Saint George's Castle). בנוסף לביקור החובה בקסטלו דה סאו ג'ורג', למעשה, לעליה ברגל (כמעט כתבתי עליה לרגל...) למבצר ולהנאה מיופיו ובעיקר, מיופי הנופים המרהיבים של  ליסבון הנשקפים ממנו, הרי שחלק עיקרי וגדול מחוויית הביקור באלפמה הינו השיטוט המהנה וחסר התכלית בסמטאות המפותלות, בין הככרות הקטנות, ההנאה מההתצפיות ממרפסות ותצפיות הנוף (מרפסת נוף כזו נקראת שם בשם מיראדורו, Miradouro, ויש שם כמה מרפסות תצפית כאלו) לכיוון נהר הטז'ו ורבעיה האחרים של ליסבון, הטיול בינות לסמטאות הצרות, העקלקלות, האותנטיות והציוריות שבהן עדיין מתגוררות משפחות רבות. רק להרים את הראש ולהבחין במרפסות הקטנות, בנשים מבוגרות צופות מהחלונות כמו מתוך הרגל בכל התיירים המזיעים קלות בטפסם ברגל לכיוון המבצר או לראות את חבלי הכביסה עם הכביסה מתוחים בין הסמטאות מעל לראש ולא, לא מדובר בשכונת יוקרה. בין הסמטאות והמדרגות יש פינות קסם שלוות, טרסות וספסלים וזה לצד האווירה מלאת החיים הנובעת מכך שלא מדובר בשכונה משוחזרת אלא בשכונה רגילה שבה חיים אנשים את חיי היומיום שלהם, כולל חיי מסחר וכדומה. כמובן שיש גם לא מעט מועדוני פאדו, מסעדות ובתי קפה וכאשר יורדים לשולי אלפמה ומתקרבים לנהר ניתן למצוא ברחובות הצרים והתלולים שם חנויות דגים מקומיות, אטליזים, חנויות יין ומסעדות שנראה כאילו הן מכוונות יותר לאוכלוסיה המקומית ופחות לתיירים וקסמן לצידן.
כמה זמן להקדיש לאלפמה? כדאי להקדיש לאלפמה בין 3 ל- 4 שעות ביקור, רצוי בשעות האור וכשיש ראות טובה על מנת ליהנות מהנופים ומהתצפיות ממבצר סיינט ג'ורג' וממרפסות הנוף. למעשה, בזכות מיקומה וקרבתה לרובע הבאיישה ובזכות העובדה שבשוליה התחתוניים עוצרים קווי אוטובוס המגיעים גם לבלם (Belem) וגם לאקספו 98, ניתן לשלב את הביקור באלפמה יחד עם ביקור בכל רובע אחר בעיר.
איך מגיעים לרובע אלפמה: גם אם ניתן להגיע לאלפמה במספר דרכים, אין ספק שהדרך הססגונית והחווייתית ביותר להגיע לרובע היא על ידי חשמלית קו 28 המיתולוגית וידועה (Tram Line 28). מומלץ לחוות את הנסיעה הזו בקרון העץ הצהוב הישן של החשמלית לפחות פעם אחת. ניתן לקחת את קו 28, הידוע כקו תיירותי בעיקרו, מכיכר קומרסיו (Praca-do-Comercio) וסביבותיה, מרובע בייאשה,  באיירו אלטו ומעוד מספר אזורים ותחנות. למרות שניתן להגיע מאזור בייאשה (Biaxa) וכיכר קומרסיו גם ברגל, הרי שזה פחות מומלץ: ראשית, מדובר בהמון עליות ברגל וחבל להגיע למבצר עייפים ומזיעים. שנית, כדאי ליהנות מהנסיעה בחשמלית קו 28 לשם.   

רחובות צרים ותלולים באלפמה

מבצר סיינט ג'ורג' (קסטלו דה סאו גו'רג'): ניצב בגאווה במרכז אלפמה ועל ראש אחת הגבעות היותר גבוהות של העיר, קרוב לנהר הטז'ו ומשקיף לכל עבר ושולט על כל האזור. המבנה ששרידיו נמצאים בשטח המבצר נבנה בין המאות ה- 12 ל- 14, אולם יסודותיו עתיקים בהרבה ומגיעים ממש למאות הראשונות לאחר הספירה. משרד הקופה נמצא לפני שערי הכניסה למבצר בצד ימין. כאשר עוברים את שער הכניסה יש שם קצת גנים ועצים המעניקים צל וחן למקום. המבצר גדול והחומות מרשימות ויש נוף מדהים מכל הכיוונים השונים שלו ובפנים יש גם קצת ירוק וצל עצים. מכיווניו השונים של המבצר ניתן לצפות בחלקיה ואתריה השונים של ליסבון ולהשקיף, בין היתר, על נהר הטז'ו (Tejo) וגשר 25 באפריל המזכיר את גשר הזהב בסן פרנסיסקו, רבעי אלפמה ובייאשה, שדרות ליברדדה, כיכרות קומרסיו ורוסיו ולמעשה, כל מרכז העיר.
כשנכנסנו לתוך החצר הפנימית של המבצר ובה מספר מבנים וחללים בנויים עם קשתות, מדרגות וחומות פנימיות שניתן לטפס עליהן, ראינו גיטריסט שישב וניגן בגיטרה קלאסית להנאת המבקרים ונזכרנו שלפני שלוש שנים, כשהיינו שם בפעם הראשונה, היה שם חלילן שחילל והנעים בנעימותיו. יש שם אקוסטיקה מצוינת ואין ספק שהשילוב של נוף עוצר נשימה, מוזיקה מדהימה ואוירה רגועה עושה את הביקור במבצר לחוויה מיוחדת ורגועה. כולם מטיילים שם באיזי, נהנים מהנופים.
משך זמן הביקור: כדאי להקדיש שעה עד שעה וחצי לביקור במבצר. ניתן לבקר גם בצורה מזורזת יותר ולהקדיש למקום בין 45 ל- 60 דקות, אולם כדי ליהנות מהתצפיות ולטייל בנחת בכל חלקי מבצר ג'ורג' הקדוש, כדאי להקדיש בין 60 ל- 90 דקות.
מחיר: מחיר כרטיס רגיל הינו 5 יורו. מחזיקי כרטיס Lisbo-Card מקבלים 30% הנחה, כלומר כרטיס אמור לעלות 3.5 יורו לאחר ההנחה. משפחה מקבלת 50% הנחה. ילדים מתחת לגיל 10 אינם משלמים כלל. כשהגענו למשרד הכרטיסים והראנו לו את כרטיס ליסבון, הקופאי אמר שאנחנו צריכים לשלם עבור 3 כרטיסים כי עמרי נחשב למבוגר (ילדים נכנסים בחינם), כך שהיינו צריכים לשלם 12 יורו, אבל כאשר הוא ראה שאנו משפחה, הוא אמר שעדיף לנו לשלם לפי מחיר משפחה שזה חצי מחיר ויותר משתלם לנו וכך יצא ששילמנו 7.5 יורו עבור כולנו (50% ממחיר שלושה כרטיסי מבוגר רגילים, הילדים ממילא בחינם). דרך אגב, גם בכניסה לעוד אתרים נתקלנו בקופאים וקופאיות שהציעו תמיד את האפשרות היותר זולה עבורנו, אם היתה כזו. נכון שבדרך כלל ההפרשים הכספיים לא היו משמעותיים, אבל אין ספק שהגישה ההגונה ומסבירת הפנים מצידם ראויה לציון לשבח!
שעות פתיחה: ממרץ ועד סוף אוקטובר פתוח בין השעות 09:00 – 21:00. מתחילת נובמבר ועד סוף פברואר פתוח בין השעות 09:00 ועד 18:00. יש לשים לב שהקופה נסגרת חצי שעה לפני שעת הסגירה של האתר. 
דרכי הגעה: כל הדרכים מובילות לרומא, אבל באלפמה, כל הסמטאות העולות במעלה הגבעה מובילות למבצר סאו ג'ורג'. יש שילוט ברור. בין היתר, ניתן להגיע למבצר באמצעות קו חשמלית 28 או קו אוטובוס מספר 37.

חומות מבצר סיינט ג'ורג'

תצפית סנטה לוצ'יה (Miradouro de Santa Luzia): מרפסת תצפית קטנה, נעימה ויפה, המספקת תצפיות נוף יפות על נהר הטז'ו, על הנמל ועל הסמטאות, צריחי הכנסיות והגגות האדומים והצפופים של רובע אלפמה. הכניסה כמובן חופשית. מקום טוב לעצור, לתת לרגליים לנוח ולעיניים לעבוד.
התצפית נמצאת ברחוב
Rua do Limoeiro  בסמוך לכנסיית סנטה לוצ'יה. כשביקרנו שם, שתי נשים מקומיות ישבו שם על אחד הספסלים ומכרו תמונות פרי מכחולן.

תצפית שער השמש (Miradouro Largo das Portas do Sol): זוהי מרפסת תצפית גדולה ומרווחת יותר ממיראדורו סנטה לוצ'יה, למעשה מעין טיילת קטנה עם ספסלי אבן, הממוקמת לא רחוק ממנה. תצפיות מרשימות על הנהר ועל רובע אלפמה, כולל על כנסיית Sao Vicente de Fora המרשימה בגודלה. טיילת "שער השמש" (Portas do Sol) נמצאת ברחוב Rua de Sao Tome ולא פעם ניתן לראות אוטובוסים של תיירים המגיעים לסיור מאורגן באלפמה ומתחילים את סיורם ברובע היפה והאותנטי בתצפית בנקודה זו. שתי מרפסות התצפית ממש קרובות זו לזו, כאשר "שער השמש" נמצאת במעלה הרחוב והכביש, מצפון לתצפית סנטה לוצ'יה וכדאי לעשות מאמץ קטן ולבקר בשתיהן. סביר להניח שממילא, אחת מהן תהווה את הנקודה שבה תרדו מהחשמלית, אם תגיעו עם קו 28. 

בסמטאות אלפמה

קתדרלת Se: באורח מסתורי, מיסטי ממש, בשני ביקורנו השונים ברובע אלפמה לא הצלחנו למצוא את הזמן כדי לבקר בקתדרלת Se, הקתדרלה המאוד עתיקה של ליסבון, למרות שתכננו. הסתפקנו בצפייה מבחוץ ועל זה נאמר, כנראה שלא רצינו מספיק...
מדובר בקתדרלה שבמקור שימשה כמצודה וכבית תפילה והיא נבנתה במאה ה- 12. מבחוץ הצלחנו רק להבחין בשני המגדלים שבחזיתה עם חרכי הירי שבהם ולמעלה הפעמונים בכל אחד מהם ובמרכז, ביניהם, הכניסה המרשימה ומעליה תבליט זכוכית מעוגל בצורת שושנה ומעליה קשת. הקתדרלה של ליסבון נמצאת ב- Largo da Se ברובע אלפמה. כאמור, מאחר ולא ביקרנו בתוך הקתדרלה אינני מרחיב אלא רק מציין את קיומה כנקודת ביקור באלפמה. מאחר וידענו שעוד נכונים לנו ימים עם כנסיות, קתדרלות ומנזרים, החלטנו לוותר על הקתדרלה הזו.

פינה נעימה באלפמה

מסעדה מומלצת באלפמה: במהלך שני ביקורנו בליסבון, אכלנו 3 פעמים במסעדת פטאו 13 המצוינת באלפמה. מבחינתנו, העובדה שחזרנו אליה שוב ושוב אומרת הכל. מסעדת Pateo-13 היא מסעדה חביבה מאוד של בשרים, דגים ופירות ים, פשוטה, טעימה מאוד ולא יקרה. בטיולנו הראשון אכלנו שם שני ערבים ברציפות את הסטייקים המעולים שלהם ועוד מנות שם ואהבנו. שבנו ולא התאכזבנו. נהנו שוב וגם הילדים אכלו ונהנו מאוד. למעשה, המטבח של פטאו 13 נמצא בתוך מבנה ואילו כל השולחנות נמצאים תחת עצים מוארים בפינה קטנה ויפה של אלפמה, תחת עצים. בחוץ גם שני מקררים מלאים בדגים ופירות ים. נעים שם מאוד ולא יומרני. הבשרים והסטייקים שם נהדרים, מרק הדגים גם מצוין וכנ"ל גם המלצר שהיה ידידותי בכלל ובפרט אחרי שקלט שאין זו הפעם הראשונה שלנו שם. הפורטוגלים מגישים בדרך כלל את הסטייקים עם תוספות של אורז וקצת פירה או צ'יפס, פלחי תפוז ולעיתים גם ירקות כבושים. נהנינו מאוד מהאוכל שם, מפשטות האווירה, מהיין המקומי המצוין והלא היקר (7.5 יורו לבקבוק גדול. זן הענסים גדל בעמק המיניו, כפי שהמלצר הסביר לנו). הארוחה עלתה לנו 65 יורו לפני טיפ וזה עבור 5 סטייקים, 4 מנות מרק, סלט, בקבוק יין גדול ושתיה קלה לילדים. בקיצור, פטאו 13 מומלצת בחום. 
המסעדה נמצאת בחלק התחתון והדרומי של אלפמה, בסמטה קטנה מצפון להצטלבות הרחובות Rua do Jardim do Tabaco, יחד עם Rua dos Remedios ו- Rua do Terreiro do Trigo.  אם הגעתם לאזור הזה ולהצטלבות הרחובות הללו, אתם מרוחקים רק שתיים-שלוש דקות מגן העדן הבשרי הזה וכבר תמצאו דרככם לסמטה הנכונה במבוך סמטאות אלפמה.
כתובת: Pateo 13. Calcadinha de sto Estevao 13 Alfama .

בתוך קסטלו דה סאו ג'ורג'

בגלריית התמונות ניתן למצוא תמונות רבות של אלפמה.