ליסבון כללי

גשר 25 באפריל ונהר טז'ו ממבצר סאו גורג' באלפמה

יש בליסבון משהו ויטאלי אמיתי, חושני. העיר מעוררת לך את כל החושים, לטוב ולרע: היא לא קלאסית, נקיה ורגועה כמו בירות אירופה "הקלאסית" ומאידך יש בה יופי רב, עניין, קסם וחן שנכנסים לנשמה ולכל החושים. ליסבון היא עיר רב גונית, ציורית אך גם מציאותית להפליא, ישנה אך גם חדשה, ויש בה הכל מכל: שדרות רחבות ואלגנטיות, סמטאות צרות וצפופות, רחובות מרוצפי אבן, ככרות ססגוניות, פארקים וגנים ירוקים, בנייה מגוונת ומשלבת בין ארכיטקטורת מזרח ומערב והמון "מזכרות" מימי הפאר של פורטוגל בעבר הרחוק יותר, פאר והדר לצד פשטות קיומית. לצד אלפמה הצפופה והעתיקה יש את פארקו דוס נאקוס החדש והמרווח; לצד בלם המרווח, המישורי, התיירותי יותר ועתיר המוזיאונים והמוניומנטים ההיסטוריים, יש את הבאיירו-אלטו ואת השיאדו שוקקי החיים עם הרחובות התלולים, בתי הקפה, מועדוני פאדו, מסעדות וחנויות. האנשים חמים ומסבירי פנים. וכן, יש שם גם עוני ודלות ואוכלוסיה קולנית ורעשנית וניכר שהכל בה הטרוגני ומעורבב. הקצב, המראות, הריחות (וכן, לצד ריחות הדגים, הסטייקים, המאפים, ריח הנהר והשיחים הריחניים, נתקלנו גם בריחות ביוב, אם כי לא בשונה מכל כרך עולמי גדול) והרחובות אמיתיים כאלה, קשה להסביר את התחושות. עיר אמיתית, יפה ופראית והכל נארג ונשזר בה וזה פשוט ממגנט אותך מבלי שתצליח לפרק את סוד הקסם והמשיכה של ליסבון לרצף של הנמקות הגיוניות. מומלץ להקדיש ללישבואה (כך מכנים אותה המקומיים) מספר ימים משתי סיבות עיקריות: הסיבה הראשונה, ההגיונית, היא כי פשוט יש הרבה מה לראות בה וצריך שלושה ארבעה ימים מלאים כדי לבקר במרבית אתריה הידועים. הסיבה השניה היא תחושתית יותר. צריך לתת לעצמך קצת זמן כדי לקלוט אותה, להרגיש אותה, לספוג את המראות והריחות. אנחנו אהבנו אותה מאוד ונהנו להרגיש אותה בעיקר דרך הרגליים. כשאתה נוסע בתחבורה הציבורית שם, זה מרגיש הרבה יותר קרוב אלינו, ההמולה, האותנטיות... ובערבים ובלילות, כשיוצאים לבלות שם ברבעים האופנתיים שלהם בפאבים, בבתי הקפה ובמסעדות שבכיכרות... 

ביקרנו 6 פעמים בליסבון, פעם אחת לשבוע שלם וביתר הפעמים לשלושה ימים, כחלק מטיולים נרחבים יותר ברחבי פורטוגל או מדירה ולמרות זאת, לא שבענו ממנה. מטבע הדברים, בכל טיול נוסף עוד רובד, עוד אזור לא מוכר, משהו ל"מתקדמים", אך כמובן שחזרנו עם הילדים גם לאותם מקומות ואזורים שהם בגדר אזורי ואתרי חובה... אין ספק שקשה לשבוע מלישבואה...
 ליסבון וילדים: למרות שלכאורה ליסבון איננה עיר "קלאסית" לטיול עם ילדים, יש לה הרבה מה להציע גם לטיול משפחתי עם ילדים ואצלנו לפחות, הילדים מאוד אהבו ונהנו מהעיר ואוצרותיה, בין אם זה האושינריום המדהים, מבצר סאו ג'ורג באלפמה, המוזיאונים ויתר האתרים ברובע בלם או "סתם" עוד מסעדה ובית מאפה. ליסבון בנויה על שבע גבעות ויש בה המון עליות וירידות. אחד הפתרונות הטכנולוגיים שהמציאו ופיזרו בעיר הם מעליות עירוניות שפשוט מעלות אותך ממפלס נמוך ברובע אחד למפלס גבוה יותר ברובע אחר. בכלל, הרגשנו בלישבואה כמו בפארק שעשועים גדול אשר בו אנו נעים בין גבעות, ארמונות וחשמליות, מוזיאונים, מבצרים ומדרחובים, שדרות רחבות, ככרות, מסעדות, מאפיות ורכבות תחתיות, אנשים חמים ונהר אחד, מרשים וגדול, הטז'ו.

משך ביקור מומלץ: בהתבסס על ששת ביקורינו בליסבון, אנו ממליצים להקדיש לביקור בליסבון בין שלושה לארבעה ימי טיול מלאים, לא כולל יום ביקור מלא בסינטרה. ניתן עקרונית להסתפק גם ביומיים וחצי עד שלושה ימים (ללא סינטרה), אולם אין ספק שככל שתקדישו יותר זמן לעיר, כך תחוו ותהנו ממנה יותר. לכן, כאמור, המינימום המומלץ הינו שלושה ימים ורצוי אף ארבעה.   

הקלויסטרים במנזר ז'רונימוש בבלם

אזורי תיירות עיקריים: בהכללה גסה, ניתן לחלק את את מוקדי הביקור התיירותיים בליסבון לארבעה אזורים עיקריים.

·         רובע אלפמה (Alfama)

·         רובע בלם (Belem)

·         אזור אקספו 98/פארקוס דוס נאקוס (Expo98/ Parque Dos Nacues)

·         אזור בייאשה (Baixa), יחד עם השיאדו (Chiado) ובאיירו אלטו (Bairro Alto) הסמוכים

גם אם בחלק ממדריכי וספרי הטיולים מתייחסים לשלושת האחרונים (בייאשה, שיאדו ובאיירו אלטו) כאל שלושה רבעים נפרדים, הרי שבפועל, כמטיילים, מדובר למעשה ברצף של אזורים צמודים ולא גדולים וכדאי לבקר בשלושתם במסגרת אותו מועד סיקור. מבחינתנו, התייחסנו אליהם כאל אזור אחד. בנוסף, חשוב לציין שכמובן שיש גם מה לראות במרכז העיר (לדוגמא, מוזיאון גולבנקיאן) ובאזורים אחרים, אך באופן כללי, אלה הם ארבעת האזורים העיקריים ובהם, כמו גם בתווך שביניהם, נמצאים כל המקומות והיעדים היותר ידועים ויפים של ליסבון, כמו גם עוד כיכרות ושדרות מוכרות ויפות של העיר.

עקרונית, אזור הבאיישה ממוקם בצמידות גיאוגרפית לאלפמה ולשיאדו, כאשר הן רובע אלפמה והן רובע שיאדו ממוקמים על גבעות וביניהן הבאיישה, מישורית ונמוכה יותר טופוגרפית. לעומת הרצף הזה של אלפמה, באיישה, שיאדו ובאיירו אלטו, הרי שרובע בלם ממערב ורובע פארקוס דוס נאקוס (פארק האומות)/אקספו 98 ממזרח - שניהם מרוחקים יותר.  

גשר וסקו דה גמה, מגדל דה גמה והרכבל בפארקו דאס נאקוס/אקספו98

No Car, No Cry: לא רק שאין כל צורך ברכב בתוך ליסבון, השהות עם רכב שכור במהלך הביקור בעיר הינה נטל ולא נכס. חד משמעית! התחבורה הציבורית בליסבון (אוטובוסים, מטרו, רכבות, חשמליות) מצוינת, פועלת עד מאוחר ומגיעה לכל פינה בעיר. לעומת זאת, החניה מאוד יקרה ולא פעם, יש פקקי תנועה בצירים המרכזיים. המטרו (רכבת תחתית) הינו אמצעי התחבורה הכי מהיר ויעיל, אך כדאי לגוון מדי פעם ולשלב בין נסיעה ברכבת התחתית המהירה והיעילה לבין נסיעה באוטובוסים ובחשמליות, פשוט כדי לזכות וליהנות יותר מהמראות של ליסבון מעל פני האדמה מאשר ליסבון של המנהרות. במרבית המקרים נעזרנו ברכבת התחתית (מטרו) אולם היו נסיעות שבהן בחרנו באופן מודע בנסיעה באוטובוס או בחשמלית (בעיקר בציר המקביל לנהר הטז'ו, בין בלם - אלפמה - אקספו98). בקיצור, בלי רכב!

כרטיס Lisboa Card: כדאי ומומלץ מאוד לרכוש את כרטיס ההנחות העירוני Lisbo Card. הכרטיס מעניק נסיעות חינם, הנחות והטבות במרבית אמצעי וקווי התחבורה (נסיעה חופשית לגמרי במטרו ובאוטובוסים, נסיעה חופשית בחשמליות למעט מספר קווים תיירותיים במיוחד כגון קו חשמלית 28 לרובע אלפמה, נסיעה במעליות בליסבון, נסיעה חינם ברכבת הלוך ושוב מליסבון לסינטרה וכדומה) וכן מאפשר כניסות חינם או בהנחה למוזיאונים ואתרים תיירותיים רבים בליסבון, בסינטרה ובמקומות נוספים בפורטוגל. לאחר גיבוש מסגרת הטיול, שווה לבדוק באתר האינטרנט שלהם (AskmeLisboa) ולבדוק האם ואילו הנחות או הטבות הכלולות בכרטיס Lisbon-Card מועילות לכם מבחינת מקומות הביקור שלכם. בנוסף לכרטיס זה יש גם כרטיסי תחבורה חד או דו- יומיים וגם הם משתלמים וצריך לשקול באיזה כרטיס יותר משתלם לכם להצטייד. על פניו, למבוגרים ולילדים בוגרים (מעל גיל 14), נראה לי כי לכרטיסי Lisboa-Card יש יתרון מהותי בהשוואה לכרטיסי התחבורה היומיים השונים והם בהחלט מומלצים. ניתן לרכוש כרטיס כזה ל- 24, 48 או 72 שעות ויש כרטיס מבוגר וכרטיס ילד (גילאי 5 עד 11). את פירוט המחירים המלא ניתן לראות באתר שלהם וכאן רק נציין כי כרטיס מבוגר עולה כ- 16, 27, 33 יורו לפרקי זמן של 24, 48, 72 שעות בהתאמה. לא מדובר בהוצאה זניחה, אך היא בהחלט משתלמת.
בטיול הזוגי הקודם שלנו בליסבון הצטיידנו בכרטיס Lisbo-Card לשלושה ימים והוא השתלם מאוד, כך שהיה ברור לנו שגם הפעם נרכוש את הכרטיס לשלושה ימים. תכננו לקנות 3 כרטיסי מבוגרים (כי עמרי בן 13) ושני כרטיסי ילדים ל- 72 שעות וזה היה אמור להסתכם ב- 135 יורו, שזה לא מעט כסף. בטיול משפחתי יש את סוגיית גילאי הכניסה של ילדים לאתרים שונים, מאחר ובחלק מהמקומות ממילא הכניסה היא בחינם או בהנחה. בדקנו מראש היכן שהיה ניתן את מחירי הכניסה לאתרים שונים בהתאם לגילאים והיו מספר דברים שלא היינו בטוחים והחלטנו שנתייעץ עם החבר'ה בדלפק המידע בשדה התעופה כי זכרנו שהם אדיבים ומועילים (וזאת, להבדיל מתהליך יצירת הקשר עמם באמצעות האימייל וניסיון לברר מספר שאלות שהתגלה כאיטי ולא ממש יעיל). בקיצור, תוך כדי השיחה עם נציגת השירות הנחמדה והסבלנית שבדלפק המידע, היא אמרה לנו שלמעשה, אין צורך לרכוש לעמרי, עמית ועידו את כרטיסי Lisbon-Card, מאחר ובמרבית המוזיאונים והאתרים הכניסה עד גיל 14 היא בחינם ובאחרים, ההנחה הרבה פחות משמעותית. היא המליצה לנו לרכוש את כרטיס Lisbo-Card רק לאלה ולי ובמקום זה, כפי שציינתי, להיעזר עבור הילדים בכרטיסי תחבורה יומיים הניתנים לרכישה בכל תחנות וקופות המטרו (על עפרי התינוקת כמובן לא משלמים). את זה, אגב, לא תמצאו באתר הרשמי שלהם וגם לא בפרק השאלות והתשובות שבאתר... חסכנו בזכותה די הרבה כסף (שהושקעו לאחר מכן בחוכמה רבה במגוון ארטיקים...) ואכן, הפעם קנינו רק שני כרטיסי Lisboa-Card לשלושה ימים ולילדים קנינו כל בוקר כרטיס תחבורה יומי בקופה של התחנה בהתאם לתוכניות לאותו יום. 
למרות שניתן לרכוש מראש את הכרטיסים און-ליין דרך האתר שלהם, אני ממליץ שלא לעשות זאת (אלא אם יודעים בדיוק "כמה ולמה" ואין חוסר בהירות בענייני מחירים, גילאים וכדומה). לדעתי, עדיף יותר לרכוש את כרטיסי ההנחה בשדה התעופה של ליסבון, בדלפק Tourism-Information הנמצא בתוך טרמינל טיסות נכנסות (Arrivals) ממש לפני היציאה מבניין הטרמינל לכיוון תחנת המוניות ותחנות האוטובוסים. דלפק המידע לתיירים Asm-Me-Lisboa פועל משעות הבוקר המוקדמות ועד חצות. בשורה התחתונה, גם כרטיס Lisbo-Card וגם כרטיסי התחבורה הם בהחלט משתלמים, רק צריך לבדוק במה לבחור בהתאם למשך שהותכם בליסבון ורשימת המקומות והאתרים בהם אתם מתעתדים לבקר. כמובן שניתן לרכוש את הכרטיס גם בנקודות אחרות בליסבון, מלבד שדה התעופה, כפי שניתן לראות באתר שלהם ולכן, אם אתם ממהרים לצאת מהשדה, תוכלו לרכוש את כרטיס Lisbon-Card בתוך העיר עצמה.

משדה התעופה למרכז העיר: מאחר וביקרנו מספר פעמים בליסבון, יצא לנו להתנסות דרכי הגעה שונות משדה התעופה למרכז העיר. ניתן להגיע במטרו או באוטובוס תיירים (איירובאס) מהשדה שעוצר ליד לא מעט מלונות ועלותו זולה, כ- 3 וחצי אירו, או במונית מהשדה למרכז העיר. 

 כפי שניתן לראות בתפריט העליון, לחיצה על כפתור ליסבון פותחת מספר תפריטי משנה לפי האזורים בעיר. 

פארק אשטרלה (Jardim da Estrela) בליסבון